Osoby prowadzące działalność gospodarczą są dobrze zorientowane w problematyce dotyczącej danej branży. Bez względu na to, czy jest to produkcja czy usługi, są w stanie zarządzać przedsiębiorstwem w zakresie logistyki i dystrybucji. Jednak każde zagadnienie związane z funkcjonowaniem firmy ma również aspekt prawny. Dotyczy on przepisów ogólnych z zakresu prawa gospodarczego, jak również szczegółowych wytycznych związanych z prawem pracy, ubezpieczeniem społecznym i sprawami podatkowymi. Wymaga to dobrej znajomości ustaw oraz umiejętności ich interpretacji. Dlatego przedsiębiorcy muszą powierzać obsługę prawną swojej firmy specjalistom.
Co wchodzi w zakres pomocy prawnej dla firm?
Rolą prawnika jest świadczenie usług doradczych lub proceduralnych dostosowanych do potrzeb klienta biznesowego, oraz czuwanie aby wszystkie akty prawne były tworzone zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ma to na celu zabezpieczenie interesów firmy przed uchybieniami, mogącymi negatywnie wpływać na jej prestiż lub finanse. W ramach swojej działalności prawnicy mają za zadanie:
- opracowywanie projektów umów z klientami i kontrahentami,
- sporządzanie opinii prawnych dotyczących zakupu patentów (więcej), czy nowych technologii,
- konstruowanie umów zatrudnienia pracowników,
- czuwanie nad prawidłowością prowadzenia spraw podatkowych i z zakresu ubezpieczenia społecznego,
- udzielanie porad prawnych w sytuacjach spornych,
- reprezentowanie przedsiębiorcy przed sądami i organami administracji publicznej.
Taka stała i kompleksowa usługa prawna zapewnia prawidłowe funkcjonowanie firmy pod względem przestrzegania wszystkich zasad związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
W jaki sposób można pozyskać specjalistów z zakresu prawa?
Główną formą wyłonienia najlepszych kandydatów są przetargi na obsługę prawną ze strony www.przetargi.info. Jest to forma konkursu, w którym wybrany zostaje radca, adwokat albo kancelaria prawna. Pod uwagę brane są różne kryteria. Głównym z nich jest zakres kompetencji zawodowych odnośnie do prawa cywilnego, administracyjnego i gospodarczego. Liczy się też doświadczenie oraz rekomendacje innych klientów biznesowych. Dużym atutem kandydata jest chociaż ogólna znajomość problematyki z danej branży.
Przedsiębiorcy organizujący przetargi na obsługę prawną zwracają również uwagę na koszty i warunki umowy. Nie zawsze niska cena jest wskaźnikiem decydującym. Większe znaczenie ma jakość usług, dyspozycyjność prawników, oraz ich szerokie kompetencje i komunikatywność. Z kandydatem spełniającymi te wszystkie warunki przedsiębiorca może podpisać umowę o zatrudnieniu z przekonaniem, że interesy jego firmy będą w dobrych rękach.