Przetargi publiczne to jeden ze sposobów, aby zdobyć zamówienie na wykonanie jakiejś usługi. Mogą one odbywać się w ośmiu trybach. Może to być przetarg nieograniczony, ograniczony, negocjacja z ogłoszeniem lub bez, dialog konkurencyjny, licytacja elektroniczna, zamówienia z wolnej ręki i zapytanie o cenę. Podstawowym podziałem jest przetarg ograniczony i nieograniczony.
Jakie są różnice pomiędzy przetargiem ograniczonym i nieograniczonym?
Przetargi nieograniczone ogłaszane są w internecie i miejscach publicznych dostępnych dla każdego. Na ogłoszenie to mogą odpowiedzieć wszyscy zainteresowanie wykonawcy. Treść i warunki przetargu powinny być jasne i przejrzyste, zawierać datę i czas wykonania usługi, a także informację o tym, czego oczekuje się od wykonawcy.
W przypadku przetargu ograniczonego wykonawcy składają najpierw wnioski z prośbą o dopuszczenie ich do konkursu. Następnie zleceniodawca zaprasza wybrane osoby lub firmy do przetargu. Wygranie przetargu może być bardzo dochodowe, więc wiele przedsiębiorstw aktywnie poszukuje informacji o nich.
Wszystko o przetargach elektrycznych
Przetargi elektryczne budzą duże zainteresowanie wśród firm. Informacje o aktualnych ofertach znaleźć można w rządowej wyszukiwarce Urzędu Zamówień Publicznych. Na stronie tej można zawęzić poszukiwania do konkretnej oferty, a także trybu zamówienia. Wszystkie przetargi pogrupowane są datami, dlatego łatwo sprawdzić czy są one aktualne nadal. Sporą część przetargów można znaleźć także na stronie internetowej firm, które są zleceniodawcami oraz w lokalnych gazetach.
Przetargi elektryczne – kto może do nich przystąpić?
Do przetargów elektrycznych może przystąpić każda firma, lub wykonawca, który spełnia warunki wymienione w ogłoszeniu. Niektórzy zleceniodawcy mogą postawić wymóg, aby pracownicy byli specjalistami w konkretnej dziedzinie, znali aktualne przepisy prawa dotyczące urządzeń elektrycznych. Zleceniodawca może zażyczyć sobie od wykonawcy potwierdzenia tego, że poradzi sobie z konkretną usługą, np. pokazać rezultaty poprzedniej pracy. Firma, która wygrywa przetarg musi posiadać uprawnienia do wykonywania określonej działalności albo czynności, w przypadku kiedy ustawy nakładają taki obowiązek.
Kto nie może przystąpić do przetargów elektrycznych?
Do przetargów elektrycznych nie może przystąpić firma, która jest na na skraju upadłości, bankructwa, albo w likwidacji. W konkursie nie może brać również udziału osoba, która wyrządziła szkodę nie wykonując zamówienia lub wykonując je wadliwie.